“Avrupa bir medeniyetler beşiğidir.” diyorsanız inançlara saygı duymayı öğrenin!

Kategoriler Analiz/Strateji Yazıları0 yorum

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, devletinizin uygulamakta olduğu politikaların terörü besleyici/destekleyici bir çizgide şekillendiği, fikir-düşünce-özgürlük söylemlerinizden de öte fikrin ve düşüncenin özgürlüğü demek karşınızdaki medeniyetin inanç ve değerler sistemine saldırmak olduğunu eylemlerinizle desteklemekte ısrarcısınız, zannediyorum. Lafa gelince de “Avrupa bir medeniyetler beşiğidir.” dersiniz. Bu noktada medeniyetler beşiğinin neresi olduğunu yeniden hatırlatmamız icap eder, zannediyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’mizin Kurucusu Anafartalar Komutanı Gazi Mareşal Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlerimize hitaben şu ifadelerine dikkat çekmek isterim. Atatürk der ki: “Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” Bizim nesillerimizin fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hürdür. Aynı zamanda bu nesle hitaben yazılan İstiklâl Marşı’da “Korkma!” ifadesiyle başlamaktadır. Yani burada bir durup, biz ne yapıyoruz diye düşünmeniz gerekirdi. Ancak hangi çıkarlara hizmet ettiğinizi zaten yaşanan küresel terör saldırılarında zenginleşen ekonominizden rahatlıkla anlayabiliyoruz. Şayet, Beyrut Limanında gerçekleşen patlama sonrasında koştur koştur bölgeyi ziyaret etmiştiniz. Orta Doğu’da yeniden kurmak istediğiniz bir Fransız mandası/Fransız sömürgesi hayallerinizle, sömürgeci bir aktör olarak varlığınızı sürdürmekte ısrarcısınız anlaşılan. Umut ediyoruz ki uzun vadede hedeflerinize ulaşamayacaksınız. Çünkü sizin sömürme hayalleri ile koştuğunuz bölgelere bizler de insani ve kutsal bir vazifeyi üstlenerek gidiyoruz. Beyrut örneğinden devam edecek olursak, saldırının hemen ardından 8 Ağustos 2020 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve T.C. Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu beraberindeki heyetle birlikte Lübnan’a taziye ziyareti gerçekleştirmişti. Sizlerin sömürme hayalleri ile koşturduğunuz bölgeye bizler ekonomilerinin yara almaması için alternatif olarak Mersin ve İskenderun limanımızı kullanabileceklerini önermeye gitmiştik. Aynı zamanda terörün yol açtığı yaraları da sarmak maksatıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı’mız da bölgede insani olarak gerekli yardım çalışmalarını/faaliyetlerini gerçekleştirmişti.

Sn. Macron, sizin için terör demek dini olan bir eylem şekli. Bir yerde terör ya da terörist varsa uygulayanın alnına hemen Müslümandır ibaresini yapıştırıyorsunuz. Ancak sizlerin milli eğitim sisteminizi incelediğimizde, nedense terör ve terörizme destek olan bir anlayışın hâkim olduğunu da açıkça görmekteyiz. Sizler milli eğitim sisteminizi terör gruplarının propagandasını yapmak için bir araç olarak mı kullanmaktasınız? Milli eğitim sisteminizin PKK/YPG terör örgütlerinin propaganda kanalı olarak faaliyette bulunduğunu da belgeleri ile ifade etmiştik bir önceki makalemizde. Sizler ne zaman milli eğitim sistemlerinizde militan ve militan destekçisi zihinler yetiştirmekten vazgeçeceksiniz?

Bir ülkenin milli eğitim sisteminin asli görevi yurttaşlarına bölgesel çıkarları için terör propagandası mı yapmak yoksa hakiki yurtseverler yetiştirmek için erdem sahibi olmanın ne demek olduğunu mu anlatmak? Bir milli eğitim anlayışının temel gayesi ne kadar bireye karşın milli değerler kazandırmak üzere temalanmış olsa da bireye her şeyden önce insani değerleri kazandırması gerekir, söylemeliyiz. “Avrupa bir medeniyetler beşiğidir.” diyorsanız, bireylerinize öncelikle farklı inançlara saygı duymayı; terörün dili, dini, ırkı veyahut mezhebi olmadığını öğretmeniz gerekmektedir. Hatta bu eğitim/öğretim sürecinizi de devletinizin politikaları ile desteklemelisiniz. Zira insanî değerleri kazanamamış bir toplumda milli değer olması da mümkün değildir. Sizin için inanç özgürlüğü demenin istediğiniz inanç sistemine dilediğiniz gibi saldırmak olduğu anlayışına devam ettiğiniz müddetçe Avrupa’nın yüz karası olmaya devam edeceksiniz. Çünkü Avrupa Birliği kuruluşu itibariyle bir Barış, Kültür ve Değerler projesidir. Tüm müslümanlara teröristmiş gibi bir anlayışla yaklaşmak, yeniden bir Haçlı Seferi hayalinde olmak mı barış, kültür ve değer projesi? Hz. Muhammed (s.a.v), bütün âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Onun rahmetini, sizlerin savaş götürmek için çabaladığınız coğrafyalara, barış götürecek olan ordulardan öğreneceksiniz. Muhammed’in ordularından! Türk Ordusu’ndan!

-Ömer MEMOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir