DERS KİTAPLARI İLE SEÇMEN OLUŞTURMAK

Kategoriler Haberler0 yorum

1. sınıfa başlayan her çocuk, 11 sene kurumlarımızda yapılandırıldıktan sonra 18 yaşına gelerek seçmen olmaktadır. Yani her seçimde oy kullanma yaşına gelenler 11 sene önce bu ülkenin eğitim kurumlarında yapılandırılmaya başlanmıştır.


Siyasi partilerin savunduğu bazı değerler vardır ve o değerlerin karşısına yerleştirilen bazı değerler vardır. Örneğin AKPARTİ iktidarına ağırlıklı olarak Osmanlı İmparatorluğu’na sadakatle bağlı olan seçmen tipi oy verirken Atatürk’çüler genellikle vermemektedir. Bunun bir eğitim/öğretimde seçmen savaşına dönüştüğü gerçeğini sizlere anlatacağım.

Eğer ben AKPARTİ’nin 11 sene sonraki seçmen analizini gerçekleştiriyorsam öncelikli olarak Atatürkçü düşünceyi ders kitaplarından olabildiğince kaldıracağımdır. Nasıl olsa Atatürkçü yetişmiş olanlar beni desteklememekte ve bana muhalif olmaktadırlar. Bunun meyvesini 11 sene sonra toplarım ve daha fazla oy alabilirim. Şayet CHP isem siyasi partimin gençlik kollarında, nüfuz edebildiğim vakıflar aracılığıyla ya da özel okullarda Atatürkçü düşünceyi bireye kazandıracağımdır ve Osmanlı’yı unutturmaya çalışacağımdır. Ne de olsa Osmanlı’yı sevenler beni sevmeyecektir ve bana oy vermeyeceklerdir.

Türkiye’deki acı gerçek budur. Memleketin çocuklarına 1. sınıfa başladıkları andan itibaren 11 yıl sonraki seçmen olarak bakılmaktadır. Asıl tarihe ihanet budur.

Biz çocuğa seçme hakkı tanımıyoruz. Biz çocuğa değerlerini kazandırırken onu tahribata uğratıyoruz. Biz çocuğa eğitim vermek yerine ideoloji kazandırıyoruz. O yüzden bugün değerlerimiz birbiri ile savaş halindedir.

Ben Osmanlı İmparatorluğu’nun da Atatürk’çülüğün de bizim mirasımız olduğuna inanıyorum. Her çocuğun bu değerleri öğrenmesi gerektiğine, tarihini iyi analiz edebilmesine imkân tanınması gerektiğine inanıyorum.

Bizi biz yapan değerlerimizin siyasi arenalarda seçmen belirleyen profili şekillendirmesini değil; fikriyat ekseninde yarınları şekillendirirken yol göstericimiz olmasını arzu ediyorum. Tarihe vefa budur. Tarihe saygı budur. Çocuk seçmen değil öğrenmek için bize emanet edilen çınarlarımızdır. Çocuk umuttur…

-ÖMER MEMOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir