Türkiye kimsenin piyon devleti değildir!

Kategoriler Analiz/Strateji Yazıları0 yorum

1- Dünyanın kalbi Avrasya’da atmaktadır. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan Türkiye, jeopolitik olarak dünyanın kalbidir. Kalbi olmayan bir yapının yaşama mücadelesini sürdürebilmesi ve vücuda -dünyaya- kan pompalaması mümkün değildir. Sağlıklı düşünebilmeniz için bizim yaptığımız bu faaliyete ihtiyacınız vardır ki beyninize kan gitsin. Yani net söyleyelim: Türkiye kimsenin piyon devleti değildir! Sizi yaşatan devlet biziz.


2- Söz konusu denge siyaseti ve satranç olduğunda, Türkiye’yi piyon olarak görenlerin unuttuğu gerçek, Türkiye’nin bu oyunda Şah olduğudur. Her satrançta altın kuraldır: Tüm taşların görevi, Şah’ı korumaktır. Eğer bu vazifeyi yerine getirmez ve komplo kurmaya devam ederseniz, oyun bittiğinde Türkiye ile aynı kaderi de paylaşıyor olmayacaksınız. Zira siyah taş iseniz ve beyaz taşa karşı yarışıyorsanız, Türkiye’nin rengi bu durumda beyaz olacaktır. Yani Türkiye daima duruşu ile kazanan tarafı belirlemeye devam edecektir. Bizimle ilgili stratejik kararlar aldığınızda, izlemeye başladığınız ve karar kıldığınız en küçük, en ufak hatalı politika, sizin tüm çabalarınızı sonuçsuz bırakabilir ve bu durumda size oldukça pahalıya patlayacaktır.


3- Türkiye içerisinde gruplanan yapıların kamuoyu oluşturma çabaları ise yalnızca küresel strateji çerçevesinde algı yönetiminden ibarettir. Bu gruplar yalnızca kısa vadeli hedeflere hizmet ederler. Uzun vadeli hedeflere yönelik Türkiye üzerine plan yapabilmeleri mümkün değildir. Anbean değişen dengelerin belirlendiği ülke Türkiye’dir.

4- Denge politikasını belirlemek Türkiye’nin faaliyet sahasıdır. Amerika-İsrail-BAE üçgenine Rusya ile verilen mesajı bu şekilde okumak lazımdır. Bizim yanımızda yer almaz ve bizim stratejilerimize destek vermezseniz, yüzümüzü Asya’ya da dönebiliriz. Türkiye yüzünü nereye dönerse, orası kazanır!


5- Türkiye küresel denge politikasını oluştururken, tarafını belirlemekte özgür davranabildiğinden, değişen dengelerin adıdır diyoruz. Kuşkusuz bunu jeopolitik konumumuza borçlu olduğumuzun bilincindeyiz. Kazanacaksınız, Türkiye’nin de kazanmasını istemek zorundasınız. Ancak Türkiye kaybetsin istiyorsanız, biliniz ki sizde kaybetmeye mahkumsunuz!

-Ömer MEMOĞLU

24 Ağustos 2020 tarihli internet makalesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir